14.08.2022 448

Свято Маковея йде – радість і мир Україні несе

14 серпня в народі відзначають свято Маковія. Церковний календар іменує його днем семи мучеників Маковеїв, які ведуть за собою тритижневий піст. У цей день у церквах проводяться служіння, під час яких освячують воду, мак і квіти.

Університетська родина глибоко шанує національні українські традиції, а тому проводить цікаві та пізнавальні тематичні виставки, присвячені цьому яскравому серпневому релігійному святу.

Одним з основних атрибутів свята є освячення тематичних букетів – «маковійчиків». Нашими пращурами були виокремлені його обов’язкові складові, які, вважалося, принесуть у будинок достаток, міцне здоров'я, радість, мир, благодать та щастя: васильки, м'ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник, а найголовніше – мак. Макові голівки висушують і кладуть у центрі букету, приносячи таким чином до оселі сите та щасливе життя. Маковійчик після освячення тримають за іконами, він зберігатиметься там до весни, а трави з букета можна використовувати на власні потреби: «освячене зело до всякої слабості здібне». Тому мак розсівають по городу, посипають худобу та весь двір від усіх лих, приказуючи: «Щоб було в господарстві стільки тварин, як у маківці зернин», а квіти на Благовіщення дівчатам вплітають до кіс. А ще український народ називає свято Маковея Першим Спасом і вважає купання 14 серпня – цілющим і дивовижним.

Шановні земляки! Хай свято Маковея подарує всім нам міцне здоров’я, принесе мир і радість на землі українські! Хай макові зерня освятять українські родини на радісне довголіття, а небо буде мирним  сонячним!

Пресцентр Уманського НУС