19.06.2023 205

Титани аграрного фронту

19 червня 2003 року був прийнятий закон «Про фермерське господарство» і нині українці саме у цю дату відзначають День фермера – свято мужніх і відповідальних поціновувачів праці на землі.

Уманський національний університет садівництва має прості та перевірені принципи та шляхи до успіху для тих, хто пов’язує своє майбутнє з фермерською галуззю. Адже низку передових фермерських господарств Черкащини й України очолюють наші колишні студенти – випускники. А ще осередок аграрної освіти в м. Умані має гарні рейтинги в освітянському середовищі, адже постійно та дбає про оновлення навчальних програм і дисциплін, підвищуючи актуальність знань для молодим фахівців аграрного сектору.

Фермерство в Україні існує давно. «Першими фермерами були козаки, які «зацінили» родючість українських ґрунтів. Освоюючи землі південного регіону, прадіди-козаки перетворювалося в типових фермерів», – зауважували директор інституту історії України НАН В.А. Смолій та професор В.С. Степанков. «Розквіту у розвитку фермерського господарства українці досягли в 1734–1775 рр. (період Нової Січі), а Запоріжжя того часу було «краєм квітучої економіки, яка базувалася на нових господарських засадах», – доповнює науковців В. О. Голобуцький.

Сучасне фермерство у період війни постало перед всіма справжнім Титаном: дрібні фермерські господарства, незважаючи на ризик, продовжували зосереджено та наполегливо працювати, забезпечуючи рідну країну продовольством. Фермерство стає гарною точкою опори у соціалізації всіх, хто постраждав від війни, та допомагає людям віднайти сенс життя. Гарним прикладом є проєкт  «Норвегія-Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему» (NUPASS), що реалізовувався в Уманському НУС за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія у співпраці з Міжнародним фондом соціальної адаптації (м. Київ) та в партнерстві з Університетом Норд (м. Будо, Норвегія). У рамках проєкту здійснювалося навчання всіх, чиє життя зранила війна, і це допомогло їм знайти свою нішу в малому бізнесі. І поки окупанти захлинаються у власній злості та люті, наші співвітчизники плекають і зрощують свою любов до рідного краю, природи, сьогодення та рідного народу.

Нині, у День фермера, кожен з нас має гарний привід привітати всіх, хто має хист і користується здібностями для розвитку фермерського руху. А ще запевняємо, що стати фермером ніколи не пізно, варто лише довіритися Уманському НУС!

Зі святом, шановні земляки-фермери. З роси та води вам, щодня, щогодини, щоб праця любилася в мирній Україні!