16.11.2023 705

Толерантність – ключ до гармонії

«Толерантність – це єдність у розмаїтті» – саме так тлумачили цей термін у «Декларації принципів толерантності» учасники конференції ЮНЕСКО 1995 року. А вже через рік Генеральна асамблея ООН запропонувала щорічне відзначення Міжнародного дня толерантності 16 листопада.

Спільнота Уманського національного університету, несучи освітньо-просвітницьку функцію в соціум, відповідально ставиться до навчально-виховного процесу. Адже глибинне розуміння того, що рівність усіх людей, незалежно від віросповідання, сексуальної орієнтації, етносу, національної приналежності є головними принципами прогресії сучасного суспільства закладає основу міцної духом, здорової ментально нації.

«Терпимість – надто важка чеснота, і для багатьох важча за героїзм... Наш перший порив і навіть наступний – це ненависть до кожного, хто не так думає, як ми», – вважав французький літератор Жуль Леметр. Нелегко бути толерантними в сучасності і українцям: війна, яку спровокувала росія із її окупантським загарбництвом, вбивствами, знущанням і геноцидом українського народу, створює всі умови для опору цим нелюдським проявам та явищам. І саме сучасники, як ніколи, тепер усвідомили: терпимість не має нічого спільного з байдужістю, терпимість – це свідоме ставлення та самоповага, коли ніхто не зазіхає на права людини, її гідність і свободи.

Терпимість до проявів і явищ, які не шкодять і не загрожують життю та здоров’ю, що не приводять до знущань, колектив Уманського НУС повсякчас плекає в собі і виховує у послідовниках. 16 листопада, у Всесвітній день толерантності, у закладі освіти проводяться виховні години та диспути з метою порозуміння та самовиховання молодих українців на основі принципу рівних прав і можливостей для всіх груп та окремих людей. Громада Уманського НУС свідома у розумінні того, що теоретична умова для формування реальної толерантності є рушійною силою, а реалізація її практичного втілення лежить на нашому з вами свідомому ставленні до терпимості, аби поняття не лишилося лише в термінології, а набуло реальних життєвих обрисів.

Шановна університетська спільното! Толерантність починається з кожного з нас, з поваги до інших. Висловлювати свою точку зору та відстоювати власну позицію без застосування агресивної форми поведінки – ось до чого прагне прогресивна спільнота, відзначаючи запропонований ЮНЕСКО День толерантності. З мудрістю, якої досягли українці нині, ми неодмінно оволодіємо цією рисою людяності, адже для нашого з вами прояву толерантності треба просто бути та жити. Тож – терпіння і порозуміння, ми неодмінно кращими дійдемо до української Перемоги!