26.04.2023 373

Трагедія недбалості «мирного» атома

26 квітня у всьому світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф, а ще це день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи, що сталася на території України. Аварія на Чорнобильській АЕС стала одним із ключових, безповоротних і невиправних наслідків людської безпечності та недбалості, проявлених у ХХ столітті. Техногенна катастрофа завдала неймовірних збитків довкіллю на багато десятиріч вперед і забрала величезну кількість людських життів.

Найстрашніший ворог – невидимий, той, про якого нічого не знаєш і не очікуєш підступу. Таким став мирний атом, що у безвідповідальних руках перетворився на неминучу смерть для всього живого. Першими його жертвами були ліквідатори. Більшість тих, хто у страшні дні після 26 квітня був у полі ураження Чорнобильської АЕС, знищила невидима рука радіації. Але, на щастя,залишилися живими очевидці тих подій, які доносять нам правдиві свідчення про трагедію. Уманський національний університет садівництва у своєму колективі також має ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. І ми висловлюємо вдячність вам, шановні колеги, за сміливість, проявлену у момент техногенної катастрофи. Ви є яскравим прикладом людяності, на яку заслуговує українська спільнота.

Вночі 26 квітня 1986 року в 1:23 на Чорнобильській АЕС, на 4-му реакторі сталися два вибухи. Внаслідок безвідповідального експерименту в атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу та до 380 000 000 кюрі радіоактивних речовин. Невидиму отруту вітер два тижні носив над Європою, багато країн зазнали шкідливого впливу радіоактивних ізотопів, однак Україна постраждала найбільше. Смертельні мікрочастинки знищили ліс навколо АЕС, який від отриманої шкоди став рудим. Він становить небезпеку і зараз, через 37 років після трагедії.

Генеральна Асамблея ООН у резолюції A/RES/71/125 проголосила Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу, який відзначається 26 квітня. Університетська громада глибоко шанує усіх, хто ціною власного здоров’я та життя став на герць з невидимим ворогом й убезпечив від його згубного впливу всю націю.

Схиляємо голови та світла пам’ять всім, чиї життя забрала техногенна катастрофа… Захоплюємося мужністю та самопожертвою ліквідаторів!