Впровадження системи держзакупівель ProZorro заощадить 5 млрд грн у 2016р
Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк планує в 2016 році заощадити 5 млрд грн коштів державного бюджету за рахунок впровадження електронної системи державних закупівель ProZorro.
"Переведення всіх державних закупівель в електронний формат дозволить збільшити економію в рази. Навіть за скромними прогнозами, цього року економія бюджетних коштів складе 5 млрд грн, а наступного економічний ефект від повного переходу на електронну систему може бути в декілька разів більшим", - сказав А.Яценюк під час програми "10 хвилин із прем'єр-міністром" у неділю ввечері.
Він розповів, що це стане можливим завдяки впровадженню електронної системи державних закупівель ProZorro, яка нині перебуває в пілотному режимі з лютого 2015 року. "Результати вражають. Економія бюджетних коштів уже перевищила 500 млн грн І це при тому, що сьогодні через цю систему проводиться тільки 2% державних тендерів. Після повного переходу державних закупівель в електронний формат ми очікуємо економії десятків мільярдів гривень щорічно", - сказав А.Яценюк.
Так, Міністерство інфраструктури України і підприємства, які перебувають у його підпорядкуванні, провели тендери в системі ProZorro більш ніж на 1,3 млрд грн, заощадивши понад 75 млн грн. Міністерство оборони повністю перейшло на електронні закупівлі і в результаті провело майже 1000 тендерів, заощадивши 200 млн грн. Медичні заклади України заощадили завдяки системі більше ніж 16%, або 11 млн грн.
За словами прем'єра, повний перехід на систему ProZorro відбудеться протягом 2016 року. "Уже з 1 квітня на ProZorro в обов'язковому порядку переходять усі великі замовники: міністерства, відомства, найбільші державні компанії. Із серпня - почнуть переходити всі інші", - пообіцяв Яценюк.
Він наголосив, що на реалізацію цієї реформи не витрачено ані копійки бюджетних коштів, розвиток електронної системи відбувається за рахунок донорів, а кожну статтю витрат контролює Transparency International.
Прем'єр-міністр нагадав, що раніше сфера державних закупівель була найбільшою "годувальницею" корупціонерів довгі роки. " За нашими підрахунками, втрати від прямої корупції та неефективного управління становили близько 20% від усього об’єму державних закупівель. А це – приблизно 50 млрд. гривень щороку. Це майже стільки, скільки закладено в бюджеті на Збройні сили України. Куди йшли всі ці гроші? У кишені корупціонерів. На них вони купували яхти і вілли, платили хабарі прокурорам і суддям", - розповів А.Яценюк.
Джерело ІА "Інтерфакс-Україна"