«ЗУПИНИМО НАСИЛЬСТВО РАЗОМ!»
Щорічно з 25 листопада до 10 грудня, з метою привернення уваги до проблем подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок тощо, проводиться Всесвітній марафон протидії насильства: «16 днів проти насильства».
Період кампанії охоплює наступні важливі дати:
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок; 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом; 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством; 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями; 5 грудня – Міжнародний день волонтера; 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі; 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
У рамках марафону було організовано цикл зустрічей здобувачів освіти університету з практичним психологом і представниками мобільної бригади соціально-психологічної допомоги, а саме: керівником мобільної бригади в м. Умань Надією Деркач та координатором по Уманському району Наталею Василенко.
Метою заходів було здійснення необхідної превентивної роботи для нагадування про актуальність проблеми насильства в суспільстві, надання допомоги постраждалим, а також необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу.
Насильство – одна з найпоширеніших форм порушення прав людини, а найпорозповсюдженішим в суспільстві визнано домашнє насильство. У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресії, приниженням і жорстокою поведінкою.
Найскладнішими для протидії є злочини, що належать до різних форм «Торгівлі людьми», що заборонена та карається законом України за відповідно статті 149 Кримінального кодексу України. Торгівля людьми визначається законодавством як «здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина». Це сучасна форма рабства в цілях комерційної, сексуальної експлуатації або примусової праці. Торгівля людьми – один із найбільших злочинів проти людини!Щороку тисячі громадян України потерпають від цього. Цей вид злочину за кримінальними прибутками займає третє місце у світі після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками.
Жінки та діти, які були змушені покинути Україну та спрямувалися до сусідніх країн, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас чоловіки, які залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю злочинців, застерігає Міжнародна організація з міграції (МОМ). За даними опитування, проведеного МОМ, у 2019–2021 роках від торгівлі людьми постраждало 46 000 українців. Минулого року 18% опитаних МОМ респондентів зазначили, що готові прийняти неофіційну та ризиковану пропозицію роботи за кордоном, а третина були готові зробити це в Україні.
Випадки, пов’язані з торгівлею людьми, особливо складно ідентифікувати під час масового переміщення людей, а злочинці користуються вразливістю тих, хто змушений покинути Україну. Саме тому варто розуміти наявність і високий рівень небезпеки та бути пильними й освіченими у цих питаннях.
Небайдужість громадськості до явища «Насильства» у різних його проявах і базові знання та розуміння – це запорука успішного його подолання.
Валентина Мазуренко, практичний психолог