Самооцінка на шляху до життєвого успіху
Самооцінка є складним особистісним утворенням і відноситься до фундаментальних властивостей особистості. Вона пов'язана з однією із центральних потреб людини – потребою в самоствердженні, що визначається відношенням її дійсних досягнень до того, на що людина претендує, які цілі перед собою ставить – рівня домагань.
Самооцінка має значення для всіх сфер нашого життя. Якщо ми занижуємо свої здібності, то нам складно бути успішним у бізнесі, вибудовувати партнерські стосунки у шлюбі, виховувати дітей. У чому причини заниженої самооцінки? Чи є способи підняти її?
Відомо, що наша самооцінка формується в дитинстві. Але що ж робити, якщо батьки не підтримували, не вселяли віру, не дозволяли робити помилки, любили умовно? Американські психотерапевти кажуть: "Ніколи не пізно мати щасливе дитинство", – ніколи не пізно навчитися вірити в себе і високо цінувати. Незважаючи на минулий негативний досвід, у кожному з нас є внутрішні ресурси, сили, потенціал, який може підняти нас на вершини успіху. Все залежить від нас самих. Якщо ми дуже сильно хочемо змін і в нас є готовність діяти, то результат зусиль незабаром появиться.
12 способів підняти самооцінку:
1. Кожен ранок, прокидаючись, скажіть собі якусь ресурсну фразу. Наприклад: "Яке чудове у мене життя", "Із кожним днем моє життя стає все кращим і кращим", "Я живу із задоволенням". Уявіть, що ці фрази є Вашим психологічним сніданком. Що Вам приємніше "з'їсти" – сніданок вітамінний, який наповнює Вас силами, чи токсичний, що отруює душевний стан?
2. "Звільніть" зі свого життя всіх людей, які без дозволу вторгаються у Ваше життя, вказують, як Вам жити й уселяють Вам почуття провини. Серед цих людей можуть бути батьки, родичі. Захищайте свої особисті межі і будуйте своє життя за своїм сценарієм. Тільки Ви, і ніхто інший, може прожити Ваше власне життя. Якщо Вам складно впоратися самому, відвідайте тренінг або консультацію психолога.
3. Дозволяйте собі жити із задоволенням. Дозволяйте собі радощі. Перегляньте свої заборони, можливо, деякі з них уже застаріли?...
4. Бувайте частіше наодинці з природою. Ми, люди, – діти природи. Довіртеся їй, вона зцілить Ваш стан.
5. Звертайтеся за підтримкою до невидимих сил. Для когось це Господь Бог, або Всевишній Розум, Абсолют, Вищі сили.
6. Із вдячністю й любов'ю ставтеся до свого тіла. Приймайте його безумовно і водночас не переставайте удосконалюватися.
7. Визначте своє життєве завдання, місію. І наполегливо виконуйте її. Як знайти її? Дуже просто. Те, що Вас цікавить і захоплює, надихає й спонукає до творчості, і є Ваша місія.
8. Заведіть щоденник успіху і регулярно записуйте туди всі свої досягнення. Навіть найнезначніші. Наш розум схильний концентруватися на негативі. Записи своїх досягнень допоможуть подивитися на своє життя з іншого боку…
9. Дотримуйтеся принципу: "Всі невдачі, проблеми долі – це безцінний досвід та уроки".
10. Будь-яка проблема завжди має дві сторони медалі, акцентуйте свою увагу на позитивній. Формуйте афірмації – позитивну думку, висловлювання, регулярне повторення якого наближає втілення бажаного результату.
11. Вірте в себе, підтримуйте й хваліть. Сумніви і самоїдство – найбільші перешкоди до успіху.
12. Як би Ви хотіли жити через 5, 10, 20 років? Уявіть картинку свого майбутнього, напишіть цілі. Складіть план дій і неухильно дотримуйтесь його. Кращий спосіб передбачити майбутнє – це створити його.
98% людей живуть за правилами, а 2% - їх створюють. До кого б Ви хотіли зарахувати себе?
Дорогі читачі, якщо ви плануєте собі якісь досягнення, але з якихось причин не робите і не досягаєте їх, і вас долає почуття провини й злості на себе, – пробачте себе за всі свої промахи й невдачі. Не виніть і не картайте себе – ці почуття ведуть у безвихідь. Пробачте себе, здобувайте уроки і починайте спочатку. Переможець від Невдахи відрізняється тим, що він вірить у себе й оцінює себе високо навіть у момент кризи. Довіряйте собі і процесу життя.
Успіхів вам і досягнень!