08.11.2013 6907

Уманський НУС відзначав День української писемності і мови

Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це

його мова, ота жива схованка людського духу, його

багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє

життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.

Панас Мирний

9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця, в Україні згідно з виданим у листопаді 1997 року указом Президента України відзначається День української писемності і мови.

Саме цій даті присвячувався виховний захід «Осінній калейдоскоп – у світі поезії. Найбільший скарб у тебе – рідна мова», проведений за ініціативи викладачів кафедри української та іноземних мов, зокрема старшого викладача кафедри Людмили Мовчан, та ради студентського самоврядування факультету економіки і підприємництва Уманського національного університету садівництва.

Уманський НУС відзначав День української писемності і мови

Святково прикрашена читальна зала Наукової бібліотеки, у центрі – плакати на українську тематику, намальовані студентами-першокурсниками: тут і українське село, і козаки, і перелаз із глиняними горщиками, і дівчина, заквітчана стрічками, що несе воду, і мальви, які ростуть біля хати…

Ведучі дійства Олександр Кириленко та Анна Криворот своїми розповідями занурили присутніх у давні часи, коли з’явилось перше письмо, адже історія виникнення письма досить складна і досі не пізнана достеменно, а український народ має тисячолітню писемність.

Впродовж сотень років українці не могли вільно користуватись рідною мовою, адже Україна, будучи територіально роздробленою між сусідніми державами, спостерігала своєрідний факт «пожирання» власної культури іншими, що фактично ознаменувало процеси витіснення української мови, як такої, з ужитку.

Без мови немає нації, або ж вона співіснує з іншими на паразитичному рівні. Саме тому в повсякденному спілкуванні пріоритетною серед молоді має бути рідна, українська мова.

З цікавістю учасники дійства переглядали слайди з першими видами письма – кирилицею та глаголицею, першою друкованою книгою «Апостол», надрукованою Іваном Федоровим; слухали про історичне походження братів Кирила і Мефодія та монаха Нестора Літописця, автора «Повісті минулих літ», що відтворив події цілого тисячоліття та зберіг історію для України.

Уманський НУС відзначав День української писемності і мови

Далі – розповідь про жорстокі утиски української мови: заборона друку творів українською мовою царем Петром І, руйнування Запорозької Січі, закриття недільних шкіл та українських театрів, указ міністра Валуєва про заборону видання книг українською мовою та видання постанови про посилене вивчення російської мови.

Молодь ознайомилася з історією розвитку української мови: від «Енеїди» Котляревського, написаної живою розмовною мовою, до становлення української літературної мови.

Приємно було слухати власні поезії студентів факультету економіки та підприємництва, присвячені рідній мові, батьківщині, краю, де народились. Ці вірші стали справжньою окрасою вечора. Підсилила атмосферу заходу українська пісня у виконанні студентки І курсу Тетяни Щербань.

Закінчився захід виступом декана факультету економіки і підприємництва Юлії Нестерчук, яка щиро подякувала організаторам заходу, висловила своє захоплення від власних поезій студентів та побажала їм і надалі розкриватись у поезіях. Юлія Олександрівнва відзначила важливість проведення таких заходів, тому що вони виховують почуття глибокої любові до мови, рідної землі, вчать спілкуватись українською літературною мовою і бути патріотами.

Уманський НУС відзначав День української писемності і мови

Хочеться стати на коліна перед рідною мовою – мовою Матері моєї – і благати її повернутися до рідної хати, возродитися, забуяти нетлінним скарбом і ще раз нагадати сучасникам невмирущі слова Володимира Сосюри:

«Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її, вічно   живу і нову, і мову її солов"їну».

Прес-центр університету